Provoz školní družiny

        6.15 - 17.00 hodin

Zpráva o ŠD školní rok 2016/2017

Ve školním roce 2016/2017  navštěvovalo 3 oddělení ŠD 65 dětí od 1. do 5. třídy.  Z toho 28 chlapců a 37 dívek. V tomto školním roce probíhá rekonstrukce třídy a herny ve ŠD. I přes tyto ztížené podmínky jsme se po celý rok aktivně zapojovali do dění na naší základní škole. Účastnili jsme se vánoční a velikonoční výstavy, vyrábění dárků pro seniory a pro děti k zápisu. Podílely jsme se také na výzdobě školního plesu, výzdobě oddělení ŠD i chodeb na 1. st. V říjnu, pořádáme již tradiční podzimní Drakiádu pro veřejnost. V rámci ŠD pořádáme během roku různé soutěže - sportovní, výtvarné, pěvecké i vědomostní.  Rádi jsme se zúčastnili  některých akcích s MŠ – návštěva svíčkárny Rodas, nebo oblíbené Muzikohrátky. Z dalších zdařilých akcí to byl výlet do Zábavného vědeckého parku VIDA SCIENCE v Brně, v OC Šantovka v Olomouci jsme shlédli pohádku Mimoni, výstavu dinosaurů a obřích velikonočních kraslic. V květnu jsme navštívily dopravní hřiště v Prostějově, kde se dětem vždy moc líbí. Červnová Cesta za pokladem, kterou připravily starší děti pro ty mladší, měla také velký úspěch jak mezi účinkujícími, tak i mezi soutěžícími. Po celý rok využíváme krásné přírody v okolí Slatinic a  průběžně navštěvujeme i všechna slatinická hřiště.

 Jsme rádi, když se i rodiče zapojí do života ŠD, ať už jako dozor při výletech, sponzorskými dárky,  nebo nás navštíví, aby děti poučili třeba o radostech i starostech s domácími mazlíčky. Naším cílem je, aby si děti ve školní družině odpočinuly po vyučování, pohrály si kamarády, pobavily se a zároveň i poučily o všem, co je zajímá.

 

Zde najdete fotky za letošní školní rok:

 

http://skolaslatinice.rajce.idnes.cz/

Z našich akcí   

 VIDA science centrum Brno  

                                                                                                                              

Ve čtvrtek 26.10.2016 se  děti ze školní družiny vydaly do VIDA centra v BRNĚ. VIDA science centrum je nový zábavný vědecký  park, kde se nachází 4600 m chytré zábavy. Prospekty a informace na internetu nám slibovali hodně zábavného poznávání. Skutečnost, ale předčila naše očekávání a byli jsme všichni překvapeni jak množstvím exponátů, tak jejich zpracováním a zábavností. Zúčastnili jsme se také science show v Divadle vědy. Představení bylo plné zábavných pokusů např. výroba zmrzliny.

Dětem se výlet moc líbil, každý si v centru našel něco, co ho zajímá a určitě se nikdo nenudil. Návštěvu VIDA centra můžeme každému jen doporučit.

 

DRAKIÁDA 2016

 

Dne 19.10.2016 na „letišti“ ve Slatinicích proběhla drakiáda, pořádaná školní družinou. Začínalo se v 15,30 hod. a zúčastnit se mohl každý, kdo si přinesl draka.

Chladnější počasí nezabránilo dětem ani jejich rodičům v účasti na drakiádě a tak se nás při pouštění draků sešlo opravdu hodně. Na „letišti“ panovala příjemná atmosféra a draci různých barev a rozměrů létali do velké výšky. Pro všechny byly k dispozici várnice s čajem na zahřátí.

Ukončení drakiády bylo v 16,30 hodin, společně s předáváním diplomů a drobných odměn.

 

ŠD - Svíčkárna RODAS 2017

 

7.12.2017  jsme se spolu s našimi předškoláky vypravili do svíčkárny Rodas v Olomouci. Děti se dověděly něco o historii a výrobě svíček a pak už se daly do práce. Barvily, zdobily, odlévaly svíčky a také si namíchaly svou originální směs koupelové soli. Děti se vždy moc těší na Rozárku a Boba – to jsou ti nejroztomilejší kamarádi ve svíčkárně, i když domácí zvířátka na dvoře se jim také moc líbí. Akce se vydařila i díky milému

osazenstvu svíčkárny, které má pro děti pochopení a rozumí jim. Vypravili jsme se tam v předvánočním čase již po několikáté a doufáme, že příští rok se nám to zase vyjde.

 

Muzikohrátky – Slovanské mýty

 

Letošní Muzikohrátky se ve ŠD konaly 12.12.2016, a zpříjemnily nám čekání na vánoce. Této akce, kterou pravidelně připravuje příjemný mladý pár - Katka a Tomáš, se zúčastnilo 22 dětí. Program byl zaměřený na roční období. Příběh vyprávěl o čtyřech ženách, ty znázorňovaly roční období a navštěvovaly vesnici, kde lidé nebyli spokojeni s počasím.  Protože se lidé stále nemohli dohodnout, které roční období je nejlepší musí se od té doby střídat -  jaro, léto, podzim a zima.

Katka a Tomáš si pro děti přichystali plno pohybových a uvolňujících aktivit, které jako vždy doprovázeli hrou na různé hudební nástroje. Atmosféra během celého programu byla příjemná a dětem se akce moc líbila.

 

Ovocný salát – 14. 2. 2017

Vitamíny nade vše. Tím jsme se ve školní družině řídili, když venku řádila zima a nemoci. Udělali jsme si ovocný salát. Každý donesl nějaký kus ovoce, které si oloupal, nastrouhal či nakrájel do velké mísy. Všechno se smíchalo, osladilo medem, nandalo do mističek a ozdobilo šlehačkou s nastrouhanou čokoládou. Všem moc chutnalo.

 

Krmení zvířátek – 21. 2. 2017

Ke konci února jsme se s dětmi vydali rozmístit krmení pro zvířátka. Nesli jsme po domácku vyrobená krmítka z PET lahví, různé druhy semínek, ovoce a zeleniny. Děti všechno hezky rozmístily tak, aby k tomu měla zvířátka přístup. Odcházeli jsme s příjemným pocitem, že nám ani počasí nezabránilo, abychom se o zvířátka postarali.

 

Chameleon

Dne 31. 3. 2017 nám přinesla paní Gieselová ukázat do školní družiny jejich domácího mazlíčka - chameleona jménem Očko. Děti se o něm dozvěděly plno zajímavých informací. Paní Gieselová měla vše krásně připraveno, přinesla si spoustu pomůcek např. globus, mikroskop, krmení, makety vajiček, omalovánky apod. Děti měly možnost si chameleonka pohladit a dokonce si ho mohly nechat procházet po ruce. Na závěr, po delším čekání, děti uviděli chameleonův lov na švába, který byl pro všechny velkým zážitkem.

 

Marcipán – 11. 4. 2017

Před velikonocemi jsme se ve školní družině rozhodli vyrobit domácí marcipán. Byla to pro všechny premiéra, ale pustili jsme se do toho s odvahou a hlavně s chutí. Samotný marcipán se nám podařil hezky vytvořit a pokračovali jsme s barvením. Když bylo hotovo, mohli jsme tvarovat a ochutnávat. Celková výroba byla velmi zábavná a hlavně úspěšná. Děti byly velice spokojeni.

 

 

 

 

Výlet do kina v Galerii Šantovka

Dne 13. 4. 2017 jsme se školní družinou jeli na výlet do kina v Galerii Šantovka na film: MIMONI. Film se velice líbil a po jeho skončení si mohly děti prohlédnout velké modely dinosaurů. Na některých se mohly děti i povozit. Po přestávce na občerstvení jsme vyrazili na hřiště za Šantovkou. Na hřišti, které se skládalo z houpaček a velké lodi na polézání, se děti hezky vyřádily. Výlet se vydařil i přes nepříznivé počasí.

 

Překážková dráha – 18. 4.2017

Kvůli nepříznivému počasí jsme si s dětmi zpříjemnili čas trávený v družině překážkovou dráhou. Děti si ji samy sestavily a určily pravidla, kde se co bude dělat. Zúčastnit se mohl, každý. Všechny zajímalo, jak jsou rychlí, proto jsme měřili čas a děti si užily při soutěžení odpoledne plné zábavy.

 

Výroba dárků k zápisu

Jako každý rok jsme přemýšleli, čím bychom mohli překvapit děti, které přijdou k zápisu. Líbily se nám foukací zvířátka. Povedla se tak pěkně, že jsme si rovnou vyrobili i pro sebe. Doufáme, že si s nimi budoucí školáci užijí legraci.

 

Dopravní hřiště

 

V pondělí 15.5.2017 od 13,30 do 14,45 hodin navštívily děti ze ŠD dopravní hřiště v Prostějově, kde, pro ně byl připraven zajímavý program.

Měli jsme velké štěstí, že v Prostějově přestalo pršet. Viděli jsme, kolik práce dá takové hřiště po velkém dešti zase připravit k provozu. Děti byly proškoleni přísnou paní instruktorkou a po prohlídce hřiště začalo to pravé dopravní vyžití. Děti jezdily snad na všem co má kolečka, mohly si vyzkoušet všechny dopravní prostředky, které jsou na hřišti k dispozici a že jich není málo. Hlavně si zkusily, jaké to asi je, řídit na opravdové silnici.

Bohužel jsme neměli možnost zařádit si v lanáčku a zaskákat na velkých trampolínách. To paní instruktorka zakázala, protože to bylo po děšti nebezpečné. Bohužel i stánek s občerstvením byl zavřený.  I přes tyto malé nepříjemnosti se dětem na dopravním hřišti opět moc líbilo. Tak zase příští rok!

 

Turnaj v pexesu

 

Letošní rok byla účast v Pexesovém turnaji opravdu pěkná. Ve dnech 7. a  8.6.2017 spolu děti hrály ve 3 vyřazovacích kolech, až nám zůstali 3 vítězové. Ti byli za své výkony odměněni drobnými cenami. Některé děti byly trošku zklamané, že nevyhrály, ale to už k soutěžení patří. Důležité je, že jsme si všichni provětrali hlavičky a při tom si užili i spoustu legrace.

 

KOŤATA

 

Dne   nás opět navštívila p. Gieselová se svým dalším domácím mazlíčkem. Tentokrát to byla kočička Micka se svými koťátky. Ta byla nejen roztomilá, ale

i ochočená a dětí se vůbec nebála. Jmenovala se Čertice, Mourek, Diego a Broskvička. Tak děti na vlastní oči viděly, jak se se umí kočičí máma starat o své potomky. Po půlhodince příjemného povídání o životě koček jsme koťátka naposled pohladili a rozloučili se, protože už musela jít domů a odpočinout si. Děkujeme paní Gieselové, že si na nás udělala čas a těšíme se někdy příště.

 

Z pohádky do pohádky - cesta za pokladem¨

 

Děti ze 3.oddělení ŠD se rozhodly, že překvapí mladší spolužáky a uspořádají pro ně cestu za pokladem na velkém hřišti.

Byly překvapeny i paní vychovatelky, protože děti si vše vymyslely a připravily téměř samy a nebylo toho málo – soutěže, pomůcky, kostýmy (proto název Z pohádky do pohádky). Dokoupily jsme nějaké sladkosti, sehnaly překvapení do truhlice a ve středu 14.6. se šlo soutěžit. Bylo 10 pečlivě připravených stanovišť a menší děti měly co dělat, aby v daném čase stačily splnit všechny úkoly. Odměnou jim byly sladkosti a každý si mohl vybrat z truhly s pokladem dáreček. Vhod přišel v horkém dni i pořádný kus melounu. Všichni ve 3. oddělení jsme byli rádi, že se akce těm mladším líbila a naše snažení mělo úspěch.

 

 

Plán akcí školní družiny