Šachy do škol

Již druhým rokem se naše škola zapojila do projektu Šachy do škol.

Projekt Šachy do škol vznikl v České republice za podpory Šachového svazu ČR v roce 2013, který k jeho rozjezdu využil dotace MŠMT na sportovní činnost. Cílem projektu je podpořit zavedení šachu do vyučování na základních a středních školách.

Šachy jsou součástí osnov ve více než 30 zemích a na základě řady studií přijal v roce 2012 Evropský Parlament deklaraci, ve které doporučuje zavedení šachů do vzdělávacích systémů v členských státech EU. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že šachy dokáží v dětech všestranným způsobem rozvíjet nejen myšlení, ale také osobnost a sociální dovednosti. Vše se děje hravou formou, která je zvláště vhodná pro malé děti a za optimální považujeme výuku po dobu 3 let na 1. stupni základní školy (doporučujeme začít hned od 1. třídy).

Cílem projektu není výchova šachových mistrů, ale chceme dětem nabídnout již v raném věku možnost, aby pomocí hry všestranně rozvíjely své mentální schopnosti, které se jim budou hodit nejen během školní docházky, ale i v dalším životě.

Na naší škole již druhým rokem běží úspěšný šachový kroužek vedený panem Vítem Prázdným. Kroužek navštěvuje 12 dětí (předškoláci a žáci 1. stupně).

Zapojením do projektu jsme získali zdarma metodické materiály a šachové cvičebnice pro děti, přístup k výukovému programu a možnost zapojovat se do různých soutěží. Z Olomouckého kraje je do tohoto projektu celkem zapojeno 11 základních škol.

Vytvořeno: 9. 8. 2017
Poslední aktualizace: 26. 7. 2018 12:07